Obaveštavamo Vas da je Dijabetološki savez Srbije zaprimio dopis kompanije Novo Nordisk Pharma d.o.o. Beograd o zameni insulina Tresiba® Flextouch® 100 jedinica/mL insulinom Tresiba® FlexTouch® 200 jedinica/ml. Navedena promena bi trebalo da se sprovede do kraja godine.
Promena se uvodi za lečenje osoba sa dijabetesom starijih od 18 godina. Novo Nordisk navodi da deca sa dijabetesom koja su na terapiji lekom Tresiba® Flextouch® 100 mogu nesmetano da nastave sa korišćenjem terapije i da su za njih na raspolaganju dovoljne količine insulinskih penova.
Iz kompanije navode da, za sve osobe sa dijabetesom koje su do sada koristile ovaj lek, prelazak sa jednog leka na drugi je samo tehnička promena. Umesto upotrebe jednog pena prelazi se na korišćenje drugog pena, a terapija ostaje ista, jer se primenjuje ista doza leka kao i ranije.
Šta je još važno da znate?
Tresiba® 200 jedinica/mL FlexTouch® pen ima dvostruko više jedinica insulina u svakom mL od insulinskog pena koji ste do sada koristili. Vaš lekar će vam propisati insulin Tresiba® FlexTouch® 200 jedinica/ml umesto dosadašnjeg insulina Tresiba® FlexTouch® 100 jedinica/ml i doza će ostati ista ako ste dobro regulisani. Ukoliko niste uspeli da postignete zadovoljavajući nivo regulacije šećera u krvi sa postojećom terapijom, obavezno se konsultujte sa vašim endokrinologom ili internistom o nastavku primene terapije i lečenja.
Kompanija takođe navodi da će, s obziirom da ćete u jednom insulinskom penu sada imati više jedinica insulina, insulinski pen duže trajati i ređe ćete imati potrebe za njegovim menjanjem. Novi insulinski pen ima podeoke na 2 jedinice, što je razlika u odnosu na insulinski pen koji ste do sada koristili, a koji je imao podeoke na 1 jedinicu. U praksi primene insulina ništa se ne menja i doza koja se prikazuje na brojaču doza biće ubrizgana bez obzira na podeoke i jačinu leka. Novo Nordisk savetuje da uvek koristite brojač i pokazivač doza kako biste odabrali potrebnu dozu leka.
Novo Nordisk naglašava da je o ovoj promeni blagovremeno obavestili nadležne organe započeli komunikaciju sa zdravstvenim ustanovama. Kako bi se zamena nesmetano obavila, preporuka je da se na nivou primarne zdravstvene zaštite, kod lekara opšte prakse tj. izabranog lekara, prilikom produženja terapije, svakoj osobi sa dijabetesom umesto recepta za Tresiba® Flextouch® 100 prepiše recept za Tresiba® Flextouch® 200 u potpuno istoj dozi.
Pojašnjavaju da su ovu izmenu inicirali kako bi pojednostavili procese proizvodnje, smanjili broj insulin penova u upotrebi, a samim tim i količine farmaceutskog otpada, čime će i negativni efekti na životnu sredinu biti neizmerno manji. Navode da će ovom promenom smanjiti količinu insulin penova u prometu za čak 40 odsto ne smanjujući količinu insulina koja je na raspolaganju pacijentima.
S obzirom da zbog promene u vezi sa primenom terapije može da dođe do nedoumica i brojnih pitanja, preporuka je da se o pravilnoj upotrebi, doziranju i nesmetanoj tranziciji konsultujete sa vašim lekarom, kao i medicinskim sestrama u vašem domu zdravlja ili Savetovalištu za dijabetes, ukoliko je dostupno.
Takođe, Dijabetološki savez Srbije ostaje na raspolaganju osobama sa dijabetesom za sva dodatna pitanja u vezi sa navedenom promenom.
Kada bi vas pitali koja vam je prva asocijacija
na smeh, druženje, učenje, zabavu, razgovore, zagrljaje i suze, sigurno vam
dijabetes ne bi pao na pamet. Iako je dijabetes stalno merenje šećera i
primanje odgovarajuće terapije, on je i mnogo više od toga.
Oko dve nedelje nakon poslednjeg dana kampa, još uvek sabiramo utiske, samo, sada ih delimo i sa vama. Nedelju dana, 14 mladih učesnika i učesnica i svako sa svojom idejom o kampu. Neki su došli da se provedu, neki da upoznaju nove mlade ljude sa dijabetesom, neki da čuju vrsne stručnjake i unaprede svoje znanje, a mnogi od njih zbog svih ovih razloga zajedno.
Kao i do sada, naš kamp predstavlja sve gore
navedeno. Izuzev vrsnih stručnjaka u svojim oblastima, kako onih koje su usko
povezane sa dijabetesom, tako i srodnih tema, kamp je bio obogaćen raznim
fizičkim i drugim aktivnostima koje su služile da se dobro provedemo, ali
dodatno povežemo, tako da smo na kraju zaista postali jedna malo veća porodica.
Da bismo vam dočarali šta smo sve radili, te kako nam je bilo toliko lepo u Hotelu „Filia“ u Novoj Pazovi od 15. do 21. aprila 2024. godine, pobrojaćemo naše predavače, kao i teme koje su obrađivali.
Na samom početku, a odmah nakon predstavljanja svakog od učesnika i članova koordinacionog tima, predsednik Dijabetološkog saveza Srbije, Aleksandar Opačić nam je predstavio, pre svega, šta to znači kada kažemo osoba sa dijabetesom, a onda nam je ilustrovao i šta to predstavlja Dijabetološki savez Srbije kao jedini savez udruženja osoba sa dijabetesom u Srbiji koji je priznat od strane Međunarodne dijabetes federacije – IDF.
Na put naše edukacije krenuli smo sa prim. dr Miodragom Đorđevićem koji je neizostavni činilac našeg kampa. Kao vrstan stručnjak u oblasti endokrinologije, ali i bivši predsednik Dijabetološkog saveza Srbije, on uvek nesebično sa nama deli svoje vreme i znanje. Njegovo predavanje približilo je učesnicima sam pojam dijabetesa, istoriju i osnove njegovog lečenja. Zatim smo nastavili sa dr Voinom Brkovićem koji nam je svojom neverovatnom energijom i pristupom pokazao zašto je bitno da vodimo računa o svojim bubrezima. Ovo mu je bio drugi kamp zaredom i, ako je sudeći po reakcijama učesnika, sigurni smo da ćemo se družiti i u narednim izdanjima. Prvi radni dan smo završili sa našom dragom Jovanom Živić, nutricionistkinjom. Ona je bivši polaznik ovog kampa i uvek mu se rado vraća kako bi upoznala nove lidere. Dok je bila tu, govorila nam je o tome kako se naš dijabetes i ishrana slažu i učila nas je važnoj tehnici brojanja ugljenih hidrata koja osobama sa dijabetesom omogućava bolji menadžment dijabetesa i kvalitetniji život. Oni koji su se sa ovom temom već upoznali, pomogli su drugima da je savladaju, te smo zajedno provežbali tu „slatku matematiku“.
Drugi dan, kao i svaki nadalje, započeli smo laganom šetnjom kako bismo se razbudili i pripremili za dan koji je pred nama. Odmah nakon doručka smo prionuli na posao. Nakon što nam je doktor Đorđević govorio o promeni stila života, imali smo gošće iz Krovne organizacije mladih Srbije – KOMS. Gordana Adamov, sertifikovana omladinska radnica i Maša Vračar, politikološkinja, održale su radionicu o tome šta predstavlja aktivizam i kakve veze dijabetes može imati sa tim. Takođe, Maša nam je predstavila KOMS kao najviše predstavničko telo mladih u Srbiji, a onda smo prionuli na pauzu za kafu koja je izgledala malo drugačije nego što biste očekivali. Naime, svi smo sedeli u krug, ispijali svoje kafe i ćaskali sa kim god smo stigli kako bismo se bolje upoznali i združili. Pre ručka i zaslužene pauze, Lucija Jakšić, koordinatorka kampa i evropska i svetska liderka u dijabetesu, održala nam je predavanje o motivaciji i liderstvu. Odmah nakon popodnevne pauze, imali smo priliku da učestvujemo na psihološkoj radionici Dunje Božović, psihološkinje i RE&KBT psihoterapeutkinje koja je dugi niz godina neizostavni deo našeg kampa. Mentalno zdravlje je značajna tema, ali je posebno važno obratiti pažnju na mentalno zdravlje osoba sa dijabetesom. Sa Dunjom smo istraživali naša uverenja, emocije, ali i strahove. Dan smo priveli kraju uz cenjenu doc. dr Ljiljanom Lukić, istaknutom stručnjakinjom iz oblasti endokrinologije sa Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije. Sa njom smo razgovarali o ulozi najnovijih tehnologija u menadžmentu dijabetesa. Predstavila nam je napretke na polju praćenja nivoa šećera u krvi i detaljnije objasnila pojmove poput „vremena u opsegu“ i „zatvorena petlja“. Nakon večere smo imali priliku da probudimo takmičarski duh u kuglani Kuglaškog Kluba Jadran iz Golubinaca.
Na samoj zlatnoj sredini ove naše avanture, uputili smo se na trg u Staroj Pazovi sa ciljem da razgovaramo sa građanima o dijabetesu, te da im izmerimo nivo šećera u krvi. Akcije merenja nivoa šećera u krvi su izuzetno važne, jer kroz njih ostvarujemo neposredan kontakt sa građanima i na najbolji način im možemo skrenuti pažnju na probleme koje dijabetes sa sobom nosi. Iako vremenski uslovi nisu bili idealni, odziv je bio fenomenalan – tokom prepodneva odradili smo preko 120 merenja. Merili smo glikemiju, delili edukativne letke, razgovarali sa građanima, smejali se, fotografisali i novi mladi lideri su dobili priliku da iskuse šta to znači biti mladi lider u dijabetesu. Nakon i te kako zasluženog odmora, nastavili smo sa radionicama. Lazar Begović, jedan od koordinatora kampa, evropski lider u dijabetesu i aktivista, predstavio nam je ideju i proces osnivanja udruženja. On nam je govorio o tome šta je potrebno da bismo osnovali svoje udruženje, počev od same ideje, misije i vizije, pa sve do potrebne papirologije. Jedan od ciljeva kampa je i osnaživanje mladih da u svojoj sredini oforme udruženje osoba sa dijabetesom. Prethodni kampovi su već iznedrili nova udruženja, sada članice Dijabetološkog saveza Srbije, te se nadamo da ćemo nastaviti sa tom praksom. Nakon Lazara, imali smo priliku da se opet družimo sa Dunjom Božović, a onda smo ugostili Dolores Milošev Erdeg koju možda prepoznajete po podkastu „Zdrava priča sa Dolores“. Kroz razgovor sa Dolores, imali smo priliku da čujemo njenu životnu priču i upoznamo se sa funkcionisanjem društvenih mreža i načinima za dopiranje do ciljane publike. Kako je po struci novinar, Dolores je sa nama podelila i u čemu je značaj društvenih mreža u aktivizmu na polju dijabetesa. Nakon večere smo igrali društvene igre koje su učvrstile povezanost između učesnika.
Polaznica kampa Aleksandra Sarić i Lazar Begović su u petak gostovali na radiju Stara Pazova gde predstavili ideju i iskustva sa kampa, a program smo započeli važnim predavanjem Aleksandra Opačića, predsednika Dijabetološkog saveza Srbije, koji je ovog puta preuzeo ulogu novinara, što je i njegovo primarno zanimanje. Kao glavni i odgovorni urednik RTV Stara Pazova, Aleksandar poseduje značajno iskustvo u pogledu javnog i medijskog nastupa. Pre svega, predočio nam je zašto je za lidera u dijabetesu važno da se na pravi način predstavi širokom auditorijumu, a onda nam je pokazao trikove koje je sakupljao kroz svoju bogatu karijeru. Kako bismo preneli poruku, neophodno je da imamo veštine dobrog govornika, ali i da znamo kako da se ponašamo pred kamerama i auditorijumom kako bi gledaoci zaista čuli to što želimo da im kažemo. Kao pripremu za najavljenu fizičku aktivnost, Stevan Stejić, lider u dijabetesu, predsednik udruženja „Diaverzum“ i prvi član Maraton tima Dijabetološkog saveza Srbije, govorio nam je o značaju fizičke aktivnosti za osobe sa dijabetesom, ali i kako različiti tipovi fizičke aktivnosti utiču na nivo šećera u krvi. Kako bismo primenili stečeno znanje, zajedno smo otišli na lagano trčanje. Dan smo priveli kraju inspirativnom prezentacijom „Diaverzuma“ koji su predstavili Stevan Stejić, Bojana Jovanović, polaznica prošlogodišnjeg kampa, i Milica Pušara, dugogodišnja borkinja za bolji položaj osoba sa dijabetesom i bivša polaznica kampa. Nakon večere je usledio Pab kviz gde su lideri imali priliku da testiraju svoje znanje i da se još bolje upoznaju.
Poslednjeg radnog dana kampa je počinjao da se primećuje blagi umor novih mladih lidera, ali koncentracija nije pala, te smo nastavili sa važnim temama. Prvo predavanje je bilo na temu pisanja projekata koje je održao asistent na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, ali i dugogodišnji aktivista i Predsednik Upravnog odbora „Centra za kreiranje politika i strategija“ Nenad Spasojević. Ovom interaktivnom radionicom zaokružili smo priču o aktivizmu. Kako smo govorili o samoj ideji omladinskog aktivizma i KOMS-u kao jednom od najznačajnijih aktera istog u Srbiji, preko osnivanja udruženja, smisleno je bilo taj krug zatvoriti tehnikama i veštinama pisanja projekata, kako bi naše ideje oživele. Zatim, nastavili smo pričom o brizi o našim očima sa istaknutom stručnjakinjom oftalmološkinjom, dr Kristinom Savić. Razgovarali smo o pojmu, simptomima i lečenju dijabetesne retinopatije, te koji je značaj redovne kontrole očiju kod osoba sa dijabetesom. Prepodne smo završili sa dr Nikolom Šekularcem, istaknutim kardiologom, koji nam je predočio kako to da zaštitimo naše „slatko“ srce. On nam je, između ostalog, govorio o povezanosti kardio-vaskularnog sistema i dijabetesa, ali i o mogućim kardio-vaskularnim komplikacijama i koja je najbolja prevencija istih. Pred sam kraj, održan je i panel na kome su govorili predstavnici istaknutih udruženja članica Dijabetološkog saveza Srbije – Bojana Marković ispred udruženja „Plavi krug“ iz Beograda, Svetlana Tomić iz udruženja „Plavo srce 021“ iz Novog Sada i Boban Milosavljević kao predstavnik „EBERS Asocijacije“ iz Niša. Kao dugogodišnji aktivisti i osnivači svojih udruženja, preneli su svoje iskustvo i znanje u vođenju i održavanju jednog udruženja. Kamp je svojim predavanjem „Šta posle kampa“ zatvorio Uroš Bogdanović, advokat po vokaciji, kako to voli da kaže, i evropski i svetski mladi lider u dijabetesu. Učesnicima je predstavio brojne mogućnosti koje im stoje na raspolaganju nakon kampa, ukoliko žele da nastave da se bave aktivizmom na polju dijabetesa. Sa njim smo upoznali Međunarodnu dijabetes federaciju (IDF), a posebno rad evropskog ogranka ove organizacije IDF Europe. Sa ponosom smo ukazali da Srbija svake godine ima svog predstavnika_cu na kampovima koji se sprovode na evropskom i globalnom nivou, te da će ovogodišnji evropski kamp za mlade lidere u dijabetesu (Youth Leadership Lab) biti održan upravo u Srbiji od 7. do 13. jula. Uroš je predstavio i uspehe koje su naši lideri do sada ostvarili na međunarodnom nivou – jedan od njih je i podkast „Diabetes daily“ koji realizuje neformalna grupa „DYouth“ čiji je Lazar jedan od suosnivača.
A kakvo je to druženje bez žurke na kraju. Pre same proslave, svaki učesnik je dobio sertifikat o učestvovanju na kampu „Dijabetes lideri Srbije“. A onda smo poklonili jedan pametni sat. No, da biste razumeli zašto, vratićemo se na prvo veče gde smo se svi upoznali. Naime, kao što ste mogli da primetite do sada, Dijabetološki savez Srbije radi na tome da svojim delanjem poboljša položaj osoba sa dijabetesom u Srbiji, kako kroz različite zagovaračke inicijative, tako i kroz edukacije kojima poboljšava kvalitet života pojedinaca. Kako bismo promovisali zdrave stilove života, započeli sa prikupljanjem pređenih kilometara tokom kampa i osobu koja bi sakupila najviše bismo nagradili pametnim satom. Ove godine su svi učesnici zajedno prikupili čak 425,3 kilometara, a prvo mesto je osvojila Jelena Jovanović sa 52,3 pređenih kilometara. Nakon završnih reči učesnika i članova koordinacionog tima, muzika je okupirala prostoriju u kojoj smo proveli najviše vremena pričajući, slušajući, postavljajući pitanja, smejući se, a bilo je i par prolivenih suza. Sutradan su učesnici, jedan po jedan, počeli da se vraćaju svojim kućama. I dok se kamp završio, označio je početak nečega još lepšeg. Nova prijateljstva, nova druženja i ko zna čega još. Neki će se priključiti postojećim udruženjima u svojim gradovima, neki će osnovati nova udruženja, a neki će sa osmehom i malim olakšanjem, ali i većom sigurnošću, nastaviti da koračaju kroz svoj život sa dijabetesom.
Posebna zahvalnost ide RTV Stara Pazova, Stetoskop.info i Vodič kroz dijabetes, YouthVibes koji su svojim prisustvom i angažovanjem doprineli da se za naš kamp i rad Dijabetološkog saveza Srbije još dalje čuje. Hvala vam što pomno pratite rad Dijabetološkog saveza Srbije. Do sledeće aktivnosti, čitamo se!