Članica IDF-a
IDF
IDF

Arhiva vesti

Linkovi

Svetski dan dijabetesa 2010 u Sr. Karlovcima

22. 11. 2010.

Piše: Dragan Nešić, sekretar Saveza drustava Vojvodine za borbu protiv šećerne bolesti

Društvo za borbu protiv šećerne bolesti Opštine Sremski Karlovci je proslavilo Svetski dan dijabetesa radno i, u skladu sa svojim mogućnostima, 13.11. organizovalo edukaciju i detekciju visine šećera u krvi besplatno za sve gradjane Sremskih Karlovaca.

S obzirom da u Vojvodini čak 12% stanovništva boluje od ove pandemijske bolesti, a da postoji osnovana pretpostavka da će 2025. godine biti dva puta više dijabetičara nego što ih sada ima, svi činioci našeg života počev od lokalne samouprave, Doma zdravlja, škola, privrednika i drugih moraju najozbiljnije učestvovati u edukaciju i detekciji šećerne bolesti kako bi predupredili ovu opasnu bolest.

Aktivnostima Društva se odazvao veliki broj gradjana, rezultati nisu izostali, izvršeno je preko 160 merenja šećera u krvi, otkriveno je 15 sugradjana koji imaju povišene vrednosti šećera u krvi. Isti su upućeni kod svog lekara opšte prakse koji će ih uputiti na dalje pretrage. Gradjani su dobili besplatno od aktivista Društva casopis “Me-dij”, više vrsta flajera iz kojih su mogli da se edukuju. U akciji je učestvovalo preko 400 učesnika kako članova Društva tako  dece, školske omladine, domaćica, zaposlenih i penzionera.

Aktivisti Drustva Ilija Vidaković i Slavica Rašeta na čelu sa predsednicom Društva Biljanom Strajinić-Dozić i sekretarom Saveza drustava Vojvodine za borbu protiv šećerne bolesti Draganom Nešicem delili su plave balone učesnicima akcije kao simbol Ujedinjenih nacija, neba i dijabetičara.

[Diabeta.net, 22.11.2010.]

Moj džepni pankreas
Plavi krug